Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
 

Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubieniu Kujawskim

ul. 1 Maja 44, 87-840 Lubień Kujawski

 

Świadczenia z pomocy społecznej

PRAWO DO ŚWIADCZEŃ Z POMOCY SPOŁECZNEJ ORAZ CELE I ZADANIA OŚRODKA

Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, potrzebujące pomocy i wsparcia mogą je uzyskać w Ośrodku Pomocy Społecznej.

 

Gdzie zgłaszać się o pomoc

Wniosek o pomoc może zgłosić osoba zainteresowana lub jej przedstawiciel ustawowy. Ośrodek przyjmuje także zgłoszenia od osób, instytucji i organizacji społecznych, dotyczące udzielenia pomocy osobie lub rodzinie znajdującej się w trudnej sytuacji życiowej, niezdolnej do samodzielnego zaspokajania swoich potrzeb. Mieszkańcy Gminy Lubień Kujawski, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej mogą zgłaszać się o pomoc do pracowników socjalnych Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy przyjmują w siedzibie Ośrodka przy ul. 1 Maja 44 w Lubieniu Kujawskim.

 

Podstawowe formy udzielanej pomocy :

  •   pomoc w formie pracy socjalnej i poradnictwa
  •   pomoc finansowa (zasiłki okresowe, celowe, stałe)
  •   pomoc w formie dożywiania
  •   pomoc w formie usług opiekuńczych
  •   pomoc w formie specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi
  •   sprawienie pogrzebu
  •   prowadzenie postępowań administracyjnych w zakresie potwierdzania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej osób nieubezpieczonych, o których mowa w art. 2 ust.1 pkt. 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

 

Zasady udzielania pomocy

Pomoc finansowa, usługowa, w naturze przyznawana jest po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania osoby zainteresowanej oraz w oparciu o dokumenty potwierdzające trudną sytuację osoby lub rodziny ubiegającej się o pomoc.
W w/w sprawach wydawane są decyzje administracyjne.

Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej przysługuje przede wszystkim osobom i rodzinom, których dochód nie przekracza kryterium dochodowego określonego w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 poz. 901 z późn. zm.) tj.

- na osobę samotnie gospodarującą - 776 zł
- na każdą osobę w rodzinie - 600 zł

przy jednoczesnym wystąpieniu co najmniej jednego z powodów wymienionych w art. 7 pkt. 2-15 w/w ustawy lub innych okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy.

 

 

Powody trudnej sytuacji życiowej wymienione w art. 7 ustawy o pomocy społecznej to:

  • ubóstwo,
  • sieroctwo,
  • bezdomność,
  • bezrobocie,
  • niepełnosprawność,
  • długotrwała lub ciężka choroba,
  • przemoc w rodzinie,
  • potrzeba ochrony ofiar handlu ludźmi
  • potrzeba ochrony macierzyństwa lub wielodzietności,
  • bezradność w sprawach opiekuńczo - wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych,
  • trudności w integracji uchodźców,
  • trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego,
  • alkoholizm lub narkomania,
  • zdarzenie losowe i sytuacja kryzysowa,
  • klęska żywiołowa lub ekologiczna.

 Za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, pomniejszoną o podatek, składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób. Do dochodu nie wlicza się jednorazowego pieniężnego świadczenia socjalnego, zasiłku celowego, pomocy materialnej mającej charakter motywacyjny, przyznawanej na podstawie przepisów o systemie oświaty, wartości świadczeń w naturze, świadczenia przysługującego osobie bezrobotnej z tytułu wykonywania prac społecznie użytecznych.

 

Osoby i rodziny, których dochód przekracza kryterium dochodowe, w szczególnie uzasadnionych przypadkach mogą korzystać ze świadczeń pomocy społecznej, natomiast rodzaj, forma, i ewentualna odpłatność za świadczenia będą uzależnione od sytuacji życiowej i materialnej osoby lub rodziny.

 

Pomoc finansowa realizowana jest w formie zasiłków celowych, okresowych oraz zasiłków stałych (przysługujących osobom całkowicie niezdolnym do pracy z powodu wieku lub niepełnosprawności, których dochód nie przekracza kryterium dochodowego).

 

Pomoc usługowa przyznawana jest osobom, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych osób a są takiej pomocy pozbawione.

 

Pomoc w formie usług opiekuńczych skierowana jest przede wszystkim do osób mających trudności związane z poruszaniem się, samoobsługą, kontaktami z otoczeniem oraz samodzielnym prowadzeniem gospodarstwa domowego. Specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi stanowią jedną z form oparcia społecznego dla osób, które z powodu choroby psychicznej lub upośledzenia umysłowego mają poważne trudności w życiu codziennym. Świadczone są przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem. Zakres, okres oraz miejsce świadczenia pomocy usługowej określa ośrodek pomocy społecznej. Odpłatność za przyznaną pomoc uzależniona jest od wysokości posiadanego dochodu.

 

Pomoc w formie dożywiania przysługuje osobom, które własnym staraniem nie mogą ich sobie zapewnić. W/w pomoc szczególnie dotyczy dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych. Pomoc dotycząca dzieci i młodzieży w okresie nauki może być realizowana w formie zakupu posiłków w szkole, do której uczęszcza dziecko. Odpłatność za przyznaną pomoc uzależniona jest od wysokości posiadanego dochodu.

 

Rodzaj, forma i rozmiar świadczeń uzależnione są od okoliczności uzasadniających przyznanie pomocy, własnych zasobów, uprawnień i możliwości osób ubiegających się o przyznanie pomocy a także od możliwości ośrodka pomocy społecznej.

 

Osoby i rodziny korzystające z pomocy społecznej są obowiązane do współdziałania w rozwiązywaniu ich trudnej sytuacji życiowej. Brak współdziałania osoby lub rodziny z pracownikiem socjalnym w rozwiązywaniu trudnej sytuacji życiowej może stanowić podstawę do odmowy przyznania świadczenia, uchylenia decyzji
o przyznaniu świadczenia lub wstrzymania świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. Z osobą lub rodziną może zostać zawarty kontrakt socjalny, który określa sposób współdziałania między osobą lub rodziną a ośrodkiem pomocy społecznej w zakresie rozwiązywania trudnej sytuacji życiowej. W przypadku nie wywiązania się przez osobę lub rodzinę z ustaleń kontraktu może nastąpić ograniczenie świadczeń z pomocy społecznej lub ich całkowita odmowa.

 

 

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji, masz problemy osobiste, rodzinne lub zdrowotne, potrzebujesz porady lub wsparcia w załatwieniu spraw urzędowych, możesz skorzystać z naszej pomocy.

 

Pomoc w formie poradnictwa i pracy socjalnej udzielana jest bezpłatnie, bez względu na posiadany dochód.

 

  Zasady potwierdzania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej osób nieubezpieczonych.

Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tj. z 2022 r. Dz. U. poz. 2561 z późn. zm) do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych na zasadach określonych w ustawie mają prawo inne, niż ubezpieczeni, osoby posiadające obywatelstwo polskie i posiadające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które spełniają kryterium dochodowe, o którym mowa w art. 8 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, co do których nie stwierdzono okoliczności, o której mowa w art. 12 tej ustawy, na zasadach i w zakresie określonych dla ubezpieczonych.

Wniosek może złożyć:

- osoba zainteresowana lub
- świadczeniodawca (szpital) - niezwłocznie po udzieleniu świadczenia w przypadku stanu nagłego.

Po złożeniu wniosku przeprowadzany jest wywiad środowiskowy mający na celu ustalenie sytuacji osoby nieubezpieczonej, a w szczególności: spełnienie kryterium dochodowego oraz brak okoliczności, o których mowa w art. 12 ustawy o pomocy społecznej (dysproporcje). Osoba ubiegająca się o potwierdzenie prawa do świadczeń opieki zdrowotnej powinna przedstawić dokumenty potwierdzające:

- posiadanie obywatelstwa polskiego
- zamieszkiwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

Po przeprowadzeniu postępowania decyzję wydaje wójt, (burmistrz, prezydent) gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania świadczeniobiorcy. W przypadku decyzji pozytywnej prawo świadczeń opieki zdrowotnej przysługuje przez okres 90 dni od dnia określonego w decyzji, którym jest:

- dzień złożenia wniosku
- w przypadku udzielania świadczeń w stanie nagłym dzień udzielenia świadczenia.

Osoba, której w drodze decyzji administracyjnej zostało potwierdzone prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych ma obowiązek niezwłocznie poinformować o:

- każdej zmianie w sytuacji dochodowej lub majątkowej
- objęciu ubezpieczeniem zdrowotnym

W przypadku zmiany sytuacji dochodowej lub objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym istnieje konieczność niezwłocznego stwierdzenia wygaśnięcia decyzji.

Powyższych przepisów nie stosuje się do medycznych czynności ratunkowych udzielanych w warunkach pozaszpitalnych.

 

 

Informacje

Liczba wyświetleń: 69
Utworzono dnia: 26.10.2023

Historia publikacji

  • 26.10.2023 15:17, Anna Kilichowska
    Dodanie dokumentu: Świadczenia z pomocy społecznej